Kalcio oksalato inkstų akmenų priežastys

Inkstų akmenys yra įprasti, juntantys net 15 proc. Žmonių. Šie akmenys yra skirtingų veislių, iš kurių dauguma yra kalcio komponentas. Kalcio oksalato akmenys yra labiausiai paplitęs tipas ir sudaro nuo 56 iki 80 proc. Suaugusiųjų. Suprasti, kas sukelia tokius inkstų akmenų tipus, gali padėti išvengti jų.

Kaip inkstų akmenų forma

Visada kristalai formuojasi šlapime. Paprastai jie yra maži ir praeina neskausmingai. Inkstų akmenys susidaro, kai sąlygos leidžia šiems kristalams augti. Visų pirma, inkstų akmenys gali sukelti per didelius kalcio, oksalato, fosfato, šlapimo rūgšties ar cistino kiekius. Paprastai cheminės medžiagos yra šlapime, todėl gali išsivystyti inkstų akmenys. Magnis, citratas, pirofosfatas ir kiti fermentai veikia organizme kaip atgrasantį nuo kristalų susidarymą ir prijungimą prie inkstų vamzdelių paviršiaus. Jei per daug mažai šių medžiagų yra šlapime, tai gali sukelti inkstų akmenis.

Per daug kalcio

Per daug kalcio su šlapimu – hiperkalciurija – gali būti inkstų akmenų rizikos faktorius ir dažnai yra genetiškai nustatomas. Tam tikri vaistai, tokie kaip kalcio turinčios antacidijos, kilpos diuretikai ir gliukokortikoidai gali padidinti kalcio sekreciją šlapime. Per daug vitamino D taip pat gali padidėti kalcio kiekis. Hiperparatiroidizmas atsiranda, kai organizmas pagamina per daug skydliaukės hormoną, dėl to kalcio ištraukimas iš kaulų į kraują ir vėliau į šlapimą. Tai padeda paaiškinti inkstų akmenų sąsają su mažu kaulų tankiu. Inkstų liga taip pat gali sukelti didelį kalcio kiekį šlapime, kai kalcio nepakankamai sugeria atgal į kraują. Aukštas kraujospūdis ir nutukimas taip pat buvo susiję su hiperkalciurija.

Per daug oksalato

Kai kurie žmonės gimsta su genetine tendencija secrete oksalo perteklius į šlapimą. Ši būklė, hyperoxaluria, yra reta, dauguma hyperoxaluria atvejų kyla dėl kitų priežasčių. Viena dieta, turinti oksalato, gali užkrėsti inkstų akmenis. Ozolato turtingi maisto produktai yra runkeliai, šokoladas, riešutai, rabarbarai, špinatai, braškės, arbata ir kviečių sėlenos. Pernelyg daug vitamino C taip pat gali padidinti oksalo kiekį, taip pat gali uždegiminė žarnyno liga.

Per daug baltymų

Didelis kiekis dietinių baltymų gali padidinti kalcio ir oksalato kiekį šlapime. Padidėjęs baltymas sukelia šlapimo pH sumažėjimą – rūgščią aplinką, dėl kurios yra lengvesnis kalcio oksalato inkstų akmenų susidarymas. Tai taip pat sumažina citato kiekį šlapime, kuris padeda išvengti inkstų akmenų susidarymo. Inkstų akmenų susidarymo riziką dažnai galima sumažinti, atkreipdamos ypatingą dėmesį į mitybą ir gerą drėkinimą. Jei esate susirūpinę dėl inkstų akmenų, pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu, kuris gali įvertinti akmenų tipą, kurį galėtumėte turėti, ir kokie dietiniai pokyčiai jums labiausiai naudingos.