Ar galite valgyti per daug špinatų ir inkstų akmenų?

Inkstų akmenys yra kristalų, kurie formuojasi inkstų viduje, grupes. Šie akmenys gali susidaryti, kai paprastai šlapime esančios medžiagos, tokios kaip kalcis, oksalatas ar šlapimo rūgštis, per daug koncentruojasi. Jūsų šlapimo sistema paprastai gali pašalinti nedidelius inkstų akmenis be skausmo, tačiau gali būti sunku perduoti didelius inkstų akmenis ir gali sukelti didelį skausmą. Dietiniai veiksniai, tokie kaip skysčių suvartojimas ir pasirinkimas maistui, gali atlikti daugelio akmenų prevenciją. Pavyzdžiui, kai kuriems žmonėms, kuriems yra kalcio oksalato inkstų akmenų rizika, gali pasireikšti pasikartojantys akmenys, kai valgant per daug dietinio oksalato, įskaitant špinatus.

Špinatai ir inkstų akmenys

Špinatai yra daug oksalato, junginio, kuris taip pat randamas dideliais kiekiais runkeliuose, šokoladuose, riešutuose, arbatoje, kviečių sėlenos, sojoje ir braškėse. Kūno oksalatas natūraliai rišasi su mineralais, tokiais kaip kalcis, magnis ir geležis, prieš siunčiant į šlapimą ar išmatą kaip atliekų produktą. Kadangi oksalatas yra kalcio oksalato inkstų akmenų komponentas, tradiciškai rekomenduojama apriboti dietinį oksalatą, įskaitant špinatus, kaip priemonę sumažinti per didelį šlapimo oksalatą ir sumažinti pasikartojančių inkstų akmenų riziką. Tačiau įtaka šlapimo oksalato lygiui yra sudėtinga, o urano oksalato perteklius nėra pagrindinė problema visiems, kurie kenčia nuo kalcio oksalato akmenų.

Špinatai ir šlapimo oksalatas

Vartojant didelę špinatų ar kitų didelio oksalo kiekio maisto produktų gali padidėti hiperoksalurija ar padidėjęs oksalato kiekis šlapime. Tai padidina kalcio oksalato akmenų riziką. Šios medžiagos kiekis serume gali įtakoti įvairūs veiksniai. Remiantis 2008 m. Rugsėjo mėn. “Amerikos nefrologijos draugijos klinikiniu leidiniu”, padidėjo šlapimo oksalato kiekis žmonėms, kurie buvo nutukę ir sergantiems cukriniu diabetu. Jaunesni suaugusieji buvo aukštesni lyginant su vyresnio amžiaus žmonėmis. Be to, didesnis kalcio kiekis dietoje buvo susijęs su mažesniu šlapimo oksalato kiekiu, o didesnis vitamino C kiekis buvo susijęs su didesniu kiekiu. Tyrimo autoriai padarė išvadą, kad didelių oksalatų maisto produktų, tokių kaip špinatai, poveikis oksalo kiekiui šlapime yra nedidelis, palyginti su kai kuriais iš šių kitų veiksnių.

Mažas oksalato dietos veiksmingumas

Pagal 2013 m. Rugsėjo mėn. “Ekspertų nuomonės apie farmakoterapiją” pateiktą ataskaitą, ar reikia riboti dideles oksalato maisto produktų, tokių kaip špinatai, siekiant sumažinti šlapimo oksalato kiekį, priklauso nuo padidėjusio lygio priežasties. Pavyzdžiui, žmonėms, kuriems yra pirminė hiperoksalurija, retkarta ir paveldima būklė, vengiant špinatų ar kitų didelio oksalato maisto produktų, gali būti naudinga. Tačiau, kai hiperoksalurija yra susijusi su padidėjusia oksalato absorbcija žarnyne arba, jei laikoma, idiopatine, kuri dažnai būna lengvesnė ir nėra susijusi su sveikatos būkle, gali padėti sumažinti oksalatų kiekį kraujyje. “Urologijos” 2013 m. Gruodžio mėn. Paskelbtame tyrime nustatyta, kad apie 50 procentų žmonių, sergančių idiopatine hiperoksalurija ir inkstų akmenų istorija, galėjo sumažinti šlapimo oksalato normalią koncentraciją, apribodama špinatus ir kitus dideles oksalato maisto produktus.

Inkstų akmenų prevencija

Geriamojo daug vandens ar kitų skysčių ir riboti natrį, kad bent 2 litrai šlapimo kasdien būtų gaminama, yra veiksmingiausia dietos strategija inkstų akmenų prevencijai. Nors ribojant špinatus gali padėti kai kuriems žmonėms, sergantiems kalcio oksalato inkstų akmenimis, špinatai nepadidina kitų tipų inkstų akmenų rizikos. Pasak Nacionalinių sveikatos institutų, kitos inkstų akmenų formavimo prevencijos strategijos apima vengimą mėsos perteklių arba kitus gyvūninius baltymus, o kalcio oksalato akmenų atveju – valgyti pakankamai kalcio iš maistinių šaltinių, kad būtų galima susieti oksalatą žarnyne ir užkirsti kelią padidėjusiam Šlapimo lygis. Pagal 2011 m. Gruodžio mėn. “Amerikos šeimos gydytojo” ataskaitą gali padėti sumažinti šlapimo rūgštingumą, naudojant vaistų strategijas ir didinant vaisių bei daržovių vartojimą.

Inksto akmenys paprastai nesukuria simptomų, kol jie pradeda judėti šlapimo pūslėse arba mažuose mėgintuvėliuose, kurie šlapimą palieka šlapime. Inkstų akmenų simptomai yra pilvo, nugaros ar kaklo skausmas, kraujas šlapime, karščiavimas, šaltkrėtis, pykinimas ir vėmimas. Jei manote, kad turite inkstų akmenų, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Nesvarbu, ar jums reikia apriboti špinatus ar kitus mitybos komponentus, priklauso nuo jūsų akmens tipo – taigi, jei praeisite akmenį, pabandykite jį išsaugoti savo gydytojui analizuoti. Jei jūsų gydytojas gali nustatyti akmens tipą, gydymo ir profilaktikos gairės gali būti konkretesnės ir individualizuotos; Apžvalga: Kay Peck, MPH, RD

Įspėjimai ir atsargumo priemonės