5 dalykai, kuriuos reikia žinoti apie ichtiozę

Žmonės skundžiasi dėl sausos, nelygios odos. Žiemos sausas šaltas oras ir žemas drėgmės lygis gali išdžiūti net drėgmę iš odos. Tačiau kai kurie žmonės yra genetiškai linkę turėti žvynuotą oda, būklę vadinamą ichtiozė, “ichthy” reiškia žuvį ir nurodo ploną odos išvaizdą.

Ichtioze vulgaris yra paveldima liga. Tai yra autosominis dominuojantis, o tai reiškia, kad jei jūsų motina ar tėvas turi ligą, tai 50 proc. Tikimybė, kad ją gausite. Be žvynelinės, sausos odos, žmonės, sergančių ichtize, labiau jautrūs egzemai ir žiemą kenčia nuo sausos, niežtinančios odos.

Ichtiozė paprastai būna vaikystėje. Žmonės, turintys šią ligą, turės visą savo gyvenimą. Dauguma ichtiozės turinčių žmonių turi storius, kvadratinius ar deimantinius formos svarstykles. Blauzdos rodo didžiausias svarstykles, tačiau tai gali būti akivaizdi ant rankų, krūtinės, nugaros ir net veido. Daugelis žmonių, sergančių ichtiozė, taip pat turi neapdorotą švitrinio popieriaus tipo odą ant rankų ir šlaunų, vadinamų keratozė pilaris. Šios sritys dažnai būna raudonos, niežtinčios ir sudirgintos.

Geriausias būdas gydyti ichtiozę – tai mirkyti odą šiltu vandeniu, o tada sudrėkinti savo drėgmę. Galite pridėti “Epsom” druskas arba pridėti drėkinamąjį preparatą, pvz., Koloidinę avižų dribsnį (“Aveeno Bath”), druskos ir drėkinamosios priemonės padeda jūsų odai sugerti vandenį ir veiksmingiau užfiksuoti drėgmę. Žmonės, sergančių ichtiozė, niekada neturėtų naudoti vonios burbuliukų, kurie iš jūsų odos gali iškirpti brangus alyvas ir palikti dar sausesnį ir sluoksnį. Naudojant lufą, kad padėtų blizginti, gali būti naudinga, tačiau jis turėtų būti atliekamas švelniai, siekiant išvengti per didelio dirginimo. Dažnai reikia naudoti drėkinamus produktus su natūraliomis rūgštimis, tokiomis kaip alfa hidroksi rūgštys (randama tokiuose produktuose kaip AmLactin Cream arba Eucerin Cream), kad padėtų ištirpdyti storas skales, paliekant odą lygesnę ir minkštesnę.

Žmonėms, sergantiems sunkia imtynais, kartais reikia receptinių vaistų. Pagrindinis principas yra tai, kad oda taptų “lipni”, taigi ir lengviau. Kartais gali būti vartojami vietiniai retinoidai, tokie kaip tretinoinas arba tazarotinas. Tai yra tie patys receptai, kurie naudojami spuogų ir darbo gydymui, sulaužant keratiną ir leidžiant negyvoms odos ląstelėms nukristi. Žmonėms, kuriems yra ichtiozė ir egzema, recepto vietiniai steroidiniai kremai ir tepalai gali būti naudojami niežulys ir uždegimas.